Święty Florian - Patron Strażaków

W celu upamiętnienia jubileuszu 120 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzegu, strażacy ufundowali do kościoła parafialnego rzeźbę św. Floriana. Rzeźbę wykonał miejscowy artysta Józef Szypuła.

W celu upamiętnienia jubileuszu
rocznicy,
Zarząd Ochotniczej Straży
Pożarnej
ufundował rzeźbę św. Floriana

do kościoła zabrzeskiej parafii.

Święty Florian urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (dawna Ceti, Dolna Austria), w czasach panowania cesarza rzymskiego Dioklecjana. Św. Florian pełnił służbę – był żołnierzem w armii cesarza. W roku 304 stanął w obronie prześladowanych chrześcijan, za co został skazany na karę śmierci.
Torturowany, z przywiązanym do szyi kamieniem 4 maja 304 r. został wrzucony do rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch). W miejscu gdzie zginął zbudowano kościół i klasztor Benedyktynów. W roku 1184 biskup Modeny - Idzi na mprośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.
W 1436 r. św. Florian został zaliczony wraz ze świętymi: Wojciechem, Stanisławem i Wacławem, do głównych patronów Polski. Otrzymał też honorowe miejsce w pieśni pełniącej niegdyś rolę hymnu narodowego. Jedna z dopisanych ku czci świętego zwrotka Bogurodzicy brzmi:

Święty Florianie,
Nasz miły patronie,